Academic Achievements

Achievement Record for the session 2016-17
Science & Computer Exhibition


Event - Science & Computer Exhibition
Venue - Devprayag School & College, Allahabad
Event Date - 9th Feb 2015
Right to left1st row - Shrey Jaiswal(5-B)(1st Prize in Science & 2nd Prize in Computer), Prashat Prajapati(5-B)(1st Prize in Computer), Aastha(2)(1st Prize in Science), Utkarsh Pushpakar(2)(2nd Prize in Science), Ragini Bind(2)(3rd Prize in Science),Aditya Dwivedi(5B)(2nd Prize in Science), Shreesh Rai(5-B)(3rd Prize in Computer).
Right to left 2nd row - Naman Soni(5-B)(3rd Prize in Science), Malika(7-A)(1st Prize in Science), Harshita Singh(7-A)(2nd Prize in Science), Anshuman Pandey(5-B)(3rd Prize in Science), Vanshika(5-B)(2nd Prize in Computer).
Right to left 3rd Row - Ms. NehaKatyal, Ms. Arushee Agarwal, Mr. John Jacob, Ms. Tripti Kesh Jaiswal.
Achievement Record for the session 2014-15
(Akarshan 2015)


Name - Bhavya Singh (IX)
Event - Akarshan 2015
Venue - Prayag Sangeet Sammiti, Allahabad
Event Date - 9th Feb 2015
Achievement - 1st Prize in English Debate.
1st Runnerup for Miss Allahabad 2015
(National Central Zone Cultural Centre) NCZCC Dance Competition.


Name - Anshika Srivastava (6A)
Event - (National Central Zone Cultural Centre) NCZCC Dance Competition.
Venue - Sanskritik Kendra, Allahabad
Event Date - 21st Sept 2014
Organized by - Artist Foundation
Position obtained - 1st
Achievement Record for the session 2013-14
Urja, Art Competition - Inner Wheel Club of Allahabad held on 9th November,2013


The following are the names of the participants of the team:-
Standing (Left to Right) - Ms. Mudita Singh(Art Teacher), Akriti Niharika Banerje (VI B) 1st Position holder.


The following are the names of the participants of the team:-
Standing (Left to Right) - Ms. Mudita Singh(Art Teacher), Shrey Raj Gupta (IX B) 2nd Position Holder.


The following are the names of the participants of the team:-
Standing (Left to Right) - Ms. Mudita Singh(Art Teacher), Fahad Ahamad (VII A) 3rd Position Holder.


The following are the names of the participants of the team:-
Standing (Left to Right) - Ms. Mudita Singh(Art Teacher), Aman Raj (V A) 1st Position Holder.


The following are the names of the participants of the team:-
Standing (Left to Right) - Ms. Mudita Singh(Art Teacher), Amrita Bind (II A) 2nd Position Holder.


The following are the names of the participants of the team:-
Standing (Left to Right) - Ms. Mudita Singh(Art Teacher), Rajyanshi Shukla (III B) 3rd Position Holder.

The following are the names of the participants of the team:-
(Left to right) Aman Raj (5A), Akriti Niharika Banerjee (6B), Ms. Mudita Singh(Art Teacher), Mr. V. Massey(Principal), Shrey Raj Gupta (9B), Fahad Ahamad (7A), Sitting(left to right): Rajyanshi Shukla (3B), Amrita Bind (2A).
International Olyampiad of Science 2013 Level I